Parsel Sorguya Yeni Özellik

Parsel Sorguya Yeni Özellik

Parsel Sorguya Yeni Özellik

Gayrimenkul işlemlerinde yoğun olarak kullanılan, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulamasına yeni bir özellik ilave edildi. https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/  adresinden ulaşılan sayfaya Analiz sekmesinden sonra şimdi de Adres üzerinden sorgulama imkanı getirildi. 


Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Günlük 3 milyon üzerinde sorgulama yapılan parsel sorgu sayfası üzerinden gayrimenkullerin konum, öznitelik bina ve bağımsız bölüm listeleri görüntülenebiliyor. Son yapılan güncelleştirmeler ile 2022 alım satım yoğunluğu olan bölgeler küme ve yoğunluk haritaları üzerinden de takip edilebiliyor. Yeni yapılan güncelleme ile artık adres üzerinden de bir sorgulama imkanı getirildi. Bütün adres ve numaratör bilgilerinin TAKBİS’teki veriler ile entegre hale gelmesi çok önemli ve değerli bir çalışma” dedi. 


Parsel Sorgu Yoğun Olarak Kullanılıyor
Ülke genelinde 58 milyon parsel, 23 milyon bağımsız bölüm ve 53 milyon üzerinde malik olduğunu ifade eden Özelmacıklı “2014 yılından beri taşınmazlara ait temel bilgilere erişim hizmeti veren parsel sorgu sistemi çok yoğun olarak kullanılıyor. Geliştirme süreci içinde çoklu parsel sorgulama, favoriler, analiz sekmesi altında yıllara göre gayrimenkul satış analizleri, katmanlar altına ortofoto ve fiziksel haritalar, hatta alan ve mesafe ölçümüne kadar birçok yenilik ve ilaveler yapılmıştı. İngilizce dil desteği de bulunana parsel sorgu sisteminde bulunduğunuz yerden seçili parsele gitmek rota da oluşturulabiliyor. Analiz sekmesi ile 2022 yılı dahil güncel birçok veriye ulaşabiliyoruz. Örneğin, seçili alanda yıllara göre alım satım yoğunlukları, bağımsız bölüm ve bu satışlardan ipotekli olanları, ana taşınmaz satış ve gene bu satışlardan ipotekli olanları küme ve yoğunluk haritaları üzerinden görebilmek mümkün. Hatta Öznitelik sekmesine yeni eklenen Bina – Bağımsız Bölüm listesi ile de ana yapının kat irtifaklı mı kat mülkiyetli mi olduğu, bina kat sayısı, bağımsız bölüm sayısı ve bunların nitelik bilgilerine de artık ulaşılabiliyor” dedi. 

Paylaş

AltinEmlak.com.tr olarak deneyiminizi iyileştirmek için, yasal düzenlemelere uygun olarak çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı bilgiye KVKK sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
×