Yabancıya Satış 71 İlde Kolaylaştı

11.02.2019

Yabancıya uyruklu gerçek kişilere taşınmaz satışında, 71 ilde Askeri yasak ve güvenlik bölgesi sorgulaması yapılmayacak. 

Yabancılara satışta en önemli hususlardan birinin hızlı hizmet olduğunu dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yapılan düzenleme ile yabancıya satış sırasında askeriye ile yazışmalar yapılmayacak ve kanuni diğer koşullara uygun ise işlem hemen başlatılacak. Daha önce 58 ilde geçerli olan uygulama yapılan düzenleme ile 71 ile çıkarılmış oldu. Yürütülen çalışmalar sonrasında, askeri güvenlik bölgesi kuşağında kalan taşınmazlar belirlendi. Artık bu şehirlerde tapu işlemleri sırasında komutanlıklar ile yazışma yapılmadan işlem yapılabiliyor” dedi.

İzmir, Ankara’da Artık Listede

Yapılan düzenleme ile 2565 sayılı kanun kapsamında sorgulama yapılmayacak iller listesinin tekrar düzenlendiğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Özelmacıklı “Bu kapsamda İzmir ve Ankara gibi önemli büyükşehirlerde Tapu Müdürlüğü tarafından yetkili komutanlığa sorulmadan işlem yapılabilecek. Lakin hala on ilimizde yani İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Hatay, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Van ve Şırnak’ta satış işlemi öncesinde komutanlık onayı gerekiyor” dedi. 

Yabancı Alımında Tapu Süresi Etkili
Özelmacıklı “Türkiye genelinde 2018 yılında yabancılara 39 bin 663 konut satıldı. Yabancılara yapılan konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre %78,4 oranında arttı. Yabancılara yapılan konut satışlarında 2018 yılında ilk sırayı 14 bin 270 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 7 bin 938 konut ile Antalya aldı. Antalya'yı 2 bin 720 konut satışı ile Bursa ve 2 bin 133 konut satışı ile Ankara izledi. Sonrasında sırasıyla Yalova, Sakarya, Trabzon,  Aydın, Mersin, Samsun olarak devam ediyor. Son verilere göre ülkemizde 287.055 yabancı mülkiyet söz konusu” dedi. 

İşte Tapu İşlemi Kolaylaşan 71 İl
Yabancı uyruklu gerçek kişilerin hak edinim taleplerinin ilgili komutanlıklarla yazışma yapılmadan yapılacak olan 71 ilin listesi;

2565 SAYILI KANUN KAPSAMINDA SORGULAMA YAPILMAYACAK İLLER

ADANA (CEYHAN, KARATAŞ ve YUMURTALIK HARİÇ)
ADIYAMAN  
AFYONKARAHİSAR  
AĞRI (DİYADİN VE DOĞUBEYAZIT HARİÇ)
AKSARAY  
AMASYA  
ANKARA  
ANTALYA  
ARDAHAN  
ARTVİN (HOPA,  ŞAVŞAT, BORÇKA HARİÇ)
AYDIN (DİLEK YARIMADASI HARİÇ)
BALIKESİR  
BARTIN  
BATMAN  
BAYBURT  
BİLECİK  
BİNGÖL  
BİTLİS  
BOLU  
BURDUR  
BURSA (İMRALI ADASI HARİÇ)
ÇANAKKALE  
ÇANKIRI  
ÇORUM  
DENİZLİ  
DÜZCE  
ELAZIĞ  
ERZİNCAN  
ERZURUM  
ESKİŞEHİR  
GAZİANTEP (ISLAHİYE, KARKAMIŞ, OĞUZELİ VE ŞEHİTKAMİL HARİÇ)
GİRESUN  
GÜMÜŞHANE  
IĞDIR  
ISPARTA  
İZMİR  
KAHRAMANMARAŞ  
KARABÜK  
KARAMAN  
KARS  
KASTAMONU  
KAYSERİ  
KIRIKKALE  
KIRŞEHİR  
KİLİS  
KOCAELİ  
KONYA  
KÜTAHYA  
MALATYA  
MANİSA  
MERSİN (SİLİFKE VE TARSUS HARİÇ)
MUĞLA  
MUŞ (MERKEZ VE MALAZGİRT HARİÇ)
NEVŞEHİR  
NİĞDE  
ORDU (PERŞEMBE HARİÇ)
OSMANİYE (MERKEZ VE TOPRAKKALE HARİÇ)
RİZE (PAZAR HARİÇ)
SAKARYA  
SAMSUN  
SİİRT  
SİNOP  
SİVAS  
ŞANLIURFA  
TOKAT  
TRABZON  
TUNCELİ  
UŞAK  
YALOVA  
YOZGAT  
ZONGULDAK (EREĞLİ HARİÇ)