Kayıt Dışı Emlakçı Denetlenmeli

16.05.2018


Altın Emlak Yönetim Kurulu Başkanı ve Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Nuri Özelmacıklı: Hiçbir Oda ve Meslek kuruluşuna kayıtlı olmayıp, internet ortamında emlakçılık alanında faaliyet gösterdikleri yönünde reklam yapan kişiler, mekanlar ile satış anında fatura alımı ve bu yöndeki kayıt dışı engellenmeli.

Elektronik ticarette denetim mekanizması iyileştirilmeli. Amerika’daki MLS (Multiple Listing Service) sistemi, Türkiye’de uygulanmalı. Böylece kiralanan, satılan gayrimenkul listelenecek, emlak firmaları portföy paylaşımı yapabilecek, sisteme ancak yasal faaliyet gösteren profesyonel emlakçılar kayıt olabilecek. Emlak aracılık hizmeti verenler puanlanacağı için her önüne gelen emlak danışmanı olamayacak.

Sistem tapu, sigorta, değerleme, vergi, mülk yönetimi ve belediye gibi entegrasyonları sağlayarak sektöre altyapı oluşturacak. Satış faturalarının kesildiği anda KDV tahakkuk ettirilmesi ve azami 1 aylık süreçte ödenmesinden dolayı firmalar, finansmanda sıkıntılı. Satış anındaki KDV ve diğer vergilerin tahsilat vadelerine göre ödeme imkanı sağlayacak düzenleme yapılmalı.
Emlak ve inşaat sektöründeki sözleşmelerde damga vergisi oranı sıfıra inmeli.